13/09/2018

Zarządzanie

Zarządzanie komputerem i telefonem pod kątem bezpieczeństwa

Zarządzanie komputerem czy telefonem w taki sposób, by ten był jak najbardziej bezpieczny jest bardzo szerokim zagadnieniem. Są jednak najbardziej newralgiczne punkty na, które należy zwrócić szczególną uwagę.

Bezpieczeństwo komputera

Windows daje nam szereg możliwości konfiguracji systemu, tak by był jak najbardziej bezpieczny. Część z nich jest nieodłącznym elementem dobrze skonfigurowanego systemu bezpieczeństwa.

Zapora Systemu Windows

Zapora systemu Windows zwana również ICF (Internet Connection Firewall)  jest barierą monitorującą i ograniczającą komunikację między komputerem i siecią lokalną i internetem. Dzięki niej osoby z zewnątrz nie będą mogły połączyć się z komputerem. W zaporze możemy ustawić rodzaje blokowanych połączeń, wyjątki, blokowane i odblokowane porty, czy dostęp do sieci dla poszczególnych programów.

Windows Defender

Windows Defender jest to podstawowy antywirus będący integralną częścią systemu Windows. Jeśli nie mamy zainstalowanego programu antywirusowego, to właśnie ten program przejmuje zadania ochrony komputera przed szkodliwym oprogramowaniem. Oferuje on między innymi:

  • Ochronę autostartu przed niepożądanymi programami
  • Ochronę ustawień systemu
  • Ochronę dodatków do przeglądarki Internet Explorer oraz Chrome
  • Ochronę ustawień programu Internet Explorer
  • Ochronę pobieranych plików
  • Ochronę sterowników i usług
  • Ochronę aplikacji i programów

Bezpieczeństwo telefonu

W codziennej pracy wiele osób korzysta z telefonu. Pracownicy przechowują również na swoich urządzeniach wiele poufnych danych.  Należy zadbać, by te nie wpadły w niepowołane ręce

Przypinanie i odpinanie ekranów

Przypinanie i odpinanie ekranów zostało stworzone z myślą, o sytuacjach, w których na moment inna osoba korzysta z naszego telefonu, np. zadzwonienie do kogoś. Dzięki tej funkcji, osoba która korzysta z przypiętego ekranu, może korzystać tylko z danego okna. Nie ma ona dostępu do całego urządzenia, a jeśli chciałaby odpiąć ekran, musi podać hasło.

Funkcja Smart Lock

Podstawą jest, by urządzenia przenośne były zabezpieczone PIN-em, hasłem czy inną formą kontroli dostępu. Co jednak z sytuacjami, w których zależy na na szybszym dostępie do urządzenia, bez wpisywania hasła? Tutaj z pomocą przychodzi nam funckja Smart Lock. Dzięki niej, możemy skonfigurować, kiedy telefon zażąda od nas hasła, a kiedy od razu pokaże nam ekran główny. Możliwych opcji jest do wyboru bardzo wiele i np. możemy ustawić by telefon nie prosił o hasło, gdy urządzenie znajduje się w miejscu pracy, lub kiedy przez bluetooth jest podpięte konkretne urządzenie.

Antywirus

Od dłuższego czasu instalacja programów antywirusowych na urządzeniach z systemem Android mija się z celem. Od 2012 roku na telefonach z tym oprogramowaniem, znajduje się fabryczny antywirus na bieżąco reagujący na wszelkie zagrożenia.