07/11/2018

Phishing: ogromne zagrożenie

Ostatnimi czasy, znacząco wzrosła ilość ataków typu phishing, które mają na celu wykraść nasze dane. Atak tego typu jest o tyle specyficzny, że wykorzystuje nie lukę w zabezpieczeniach, ale nieuwagę i niewiedzę ofiar. Jak wynika ze statystyk firmy Kaspersky Lab ich programy zabezpieczające zablokowały aż 137 miliardów prób takiego ataku tylko w 3 miesiące.

Na czym polega phishing? Jest to typ ataku mającego wykraść dane ofiary, korzystając z jej nie uwagi. Do tego wykorzystuje się podrobione strony internetowe mające imitować strony banków i  sklepów internetowych, lub wiadomości w których atakujący podaje się za pracownika tych instytucji prosząc o różne dane.. Użytkownik wpisując tam swoje dane, wierząc, że wpisuje je na zaufanej witrynie, lub dając potrzebne dane odpowiedniej instytucji, oddaje przestępcom wiele informacji, które mogą zostać potem wykorzystane, by wyrządzić mu wiele szkód.

Jak zatem bronić się przed takimi atakami? Zanim otworzy się podejrzany link, należy go najpierw sprawdzić, czy faktycznie prowadzi on do odpowiedniej strony internetowej. Jeżeli już wpiszemy tam nasze hasło, należy je jak najszybciej zmienić. Jeżeli korzystamy z publicznych sieci WiFi, powinno uzbroić się w VPN, który zabezpieczy nas przed przekierowaniami, które mogą wystąpić, jeśli przestępcy uzyskali dostęp do ustawień sieciowych. Dobrym pomysłem będzie również zainstalowanie wtyczki do przeglądarki, która ostrzeże nas o niebezpiecznej witrynie.