04/10/2018

Październikowa aktualizacja Windows 10

Październikowa aktualizacja Windows 10 już jest dostępna dla wszystkich użytkowników.  Jakie funkcje są dodawane i zmieniane w najnowszej poprawce?

Najnowsza aktualizacja Windows dodaje kilka ciekawych funkcji, które mogą okazać się bardzo przydatne dla niektórych osób, choć również część jest jedynie zmianami kosmetycznymi.

Ciemny motyw Eksploratora

Najbardziej rzucającą się zmianą w nowej aktualizacji, jest możliwość zmiany motywu Eksploratora Windows na ciemny. Zmiana kolorów dotyczy także głównego podglądu plików oraz części dodatkowych okien. Wcześniejsza zmiana motywu skutkowała zmianą kolorystyki jedynie niewielu elementów interfejsu.

„Twój telefon”

Kolejną zmianą w nowej aktualizacji jest dodanie systemowej funkcji „Twój telefon”. Dzięki niej możemy synchronizować smsy i zdjęcia z naszego telefonu z systemem Android z komputerem. Pozwala to na przeglądanie obrazów z telefonu na ekranie komputera, oraz czytanie i tworzenie wiadomości SMS bez sięgania po smartphone. Mamy przy tym dostęp również do książki adresowej, dzięki czemu nie ma potrzeby pamiętania wielu numerów telefonów. Funkcja „Twój Telefon” może być ogromnym udogodnieniem dla osób, które w swojej pracy używają zarówno komputera, ale bardzo często wykonują również połączenia telefoniczne.

Zmiana podglądu w systemowej wyszukiwarce

Zmiany również nie ominęły tak podstawowych funkcji jak systemowa wyszukiwarka Windows. Teraz, zamiast wąskiego okna, mamy większy obszar na wyświetlenie potrzebnych informacji. Dzięki temu, wyszukiwanie danych, które są nam potrzebne może być o wiele wygodniejsze i może oszczędzić nam wiele czasu. Dodatkowo, pliki takie jak np. obrazy, wyświetlane są jako miniaturki, które ułatwią nam znalezienie konkretnego zdjęcia, a do tego będziemy znać pełną ścieżkę do pliku.

Zmiany w schowku systemowym

Kolejną nowinką jest dodanie historii schowka oraz możliwość synchronizowania go z chmurą. Dzięki temu, po skopiowaniu nowego tekstu nadal możemy sprawdzić co wcześniej kopiowaliśmy i mieć do niego dostęp. Jest to szczególnie przydatne, gdy kopiujemy różne teksty na zmianę. Wejście do historii jest o wiele wygodniejsze, niż szukanie interesującego nas fragmentu. Dodatkowo użytkownik ma możliwość synchronizacji historii schowka z chmurą, dzięki czemu po zalogowaniu się na to samo konto Microsoft na innym komputerze, historia schowka będzie dostępna również na innym urządzeniu.

Nowe narzędzie do wycinania

Kolejną nowością jest nowe narzędzie do wykonywania zrzutów ekranu. Uruchamia się ono po użyciu kombinacji Win+Shift+S.  Zaznaczamy wtedy myszą interesujący nas fragment ekranu, a obraz zapisuje się w centrum akcji. Po jego naciśnięciu, możemy skorzystać z edytora, w którym możemy obraz przyciąć, użyć na nim narzędzi do malowania, a następnie zapisać.

Zużycie energii w Menedżerze Zadań

Dzięki nowej aktualizacji, w Menedżerze Zadań ukazuje się nowa informacja na temat zużycia energii przez dany proces. Dzięki niej, użytkownicy laptopów mogą zadecydować, które procesy warto wyłączyć, jeśli zależy im na długim korzystaniu z komputera na zasilaniu z baterii. Może to okazać się zbawienne dla osób, które pracują w terenie i nie mają stałego dostępu do źródła prądu.

Zmiany w Notatniku

Nowa aktualizacja wprowadza szereg drobnych, ale zwiększających wygodę zmian w notatniku. Od teraz program pokaże nam ilość linii i kolumn w dokumencie, a do tego możemy wyszukać w dokumencie konkretne frazy i automatycznie zamienić je na inne. Dodatkowo Notatnik zaczął obsługiwać znaki łamania linii z innych systemów operacyjnych, dzięki czemu użytkownicy Windows nie będą już mieli problemów z wyświetlaniem plików tekstowych pochodzących z Maców czy Linuxa.

Czy warto aktualizować system Windows do nowej wersji?

Zważając na problemy, jakie użytkownicy zgłaszają co do nowej poprawki, należy rozważyć, czy nie lepszym wyjściem będzie poczekanie z aktualizacją systemu. Nowa aktualizacja u osób z zainstalowanym sterownikiem Intel Audio Display w wersjach o numerach od 10.25.0.3 do 10.25.0.8 powoduje bardzo duże zużycie procesora i skrócenie czasu pracy na baterii. Niektórzy zgłaszają również, że po aktualizacji niektóre pliki na ich dysku zostały usunięte. Aktualnie Microsoft pracuje nad rozwiązaniem tego problemu.